Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Łóżeczko dla dziecka - Mumomega

Łóżeczko dla dziecka

Miejsce do spania

Kiedy już Twój maluch pojawi się na świecie, z pewnością będzie potrzebował dużo bliskości i bardzo często będzie spędzał czas bezpośrednio przy Tobie. W zależności od pory dnia i nocy oraz Waszych wzajemnych upodobań sporo czasu będzie spędzał w łóżeczku. Dlatego warto poznać kilka najważniejszych zasad dotyczących doboru łóżeczka i akcesoriów do niego. Trafny wybór to wygoda i bezpieczeństwo dla Twojego dziecka.

Konstrukcja

Co prawda noworodek nie jest jeszcze w stanie się przemieszczać ani tym bardziej wspinać, jednak musisz mieć na względzie fakt, że dość szybko nabierze takich umiejętności. Dlatego łóżeczko powinno mieć jedynie pionowe szczebelki bez żadnych poprzecznych dodatków. Dobrze też, aby miało regulowaną wysokość materaca. Będzie Ci zdecydowanie wygodniej przekładać noworodka, jeśli materac będzie w połowie wysokości łóżeczka. Wraz z przyrostem umiejętności motorycznych Twojej pociechy, będziesz mogła odpowiednio obniżyć wysokość materaca tak, aby właściciel łóżeczka był w nim w pełni bezpieczny.

Materac

Materac powinien być stosunkowo twardy, ponieważ taki jest najzdrowszy dla małego kręgosłupa. Oprócz tego dobrze, aby był przewiewny i wykonany z odpowiednio dobranych tworzyw sztucznych , aby nie uczulić malca. Istotna jest także wielkość materaca w stosunku do wielkości konstrukcji łóżeczka. Pomiędzy szczebelki nie powinny się zmieścić dwa palce dorosłej osoby. Zyskujemy wtedy pewność, że rączka lub nóżka dziecka nie zaklinuje się w wolnej przestrzeni.

Dodatki

Łóżeczkowe dodatki należy ograniczyć do absolutnego minimum lub w ogóle z nich zrezygnować. Noworodek nie potrzebuje poduszki, aby było mu wygodnie. Poduszka zwiększa ryzyko uduszenia się. Podobnie różnego rodzaju ochraniacze na szczebelki, które tak naprawdę nie spełniają swojej funkcji, a zmniejszają przepływ powietrza w łóżeczku i w skrajnym przypadku może się wydarzyć tak, że dziecko będzie oddychać wydychanym powietrzem, co jest bardzo niebezpieczne. Różnego rodzaju miękkie zabawki zdecydowanie nie są dobrym pomysłem, bo mogą stać się  niebezpieczne. Akurat tutaj zasada minimalizmu spełni się jak najbardziej, wystarczy zadbać o to, co niezbędne.