Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Lulanie, czyli nosidełko - Mumomega

Lulanie, czyli nosidełko

Bliskość jest dobra

Bliski kontakt z dzieckiem jest nie tylko przyjemny dla Ciebie, ale przede wszystkim jest także zdrowy i pożądany dla twojego maluszka. Dotyk i bliski kontakt cielesny pozytywnie wpływają na jego rozwój, ułatwiają zasypianie, zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Wyzwanie pojawia się jednak, kiedy ręce zaczynają odmawiać posłuszeństwa lub po prostu potrzebujesz ich do czegoś innego.

Ręce odpoczną

Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie chusta albo nosidło, które pozwolą Ci na zachowanie bliskiego kontaktu z dzieckiem w czasie chodzenia, a jednocześnie odciążą Twoje ręce. Chusta lub nosidło z powodzeniem mogą zastąpić wózek na niewielkich dystansach, odpowiednio ułożone dziecko, będzie mogło swobodnie odpocząć, ciesząc się bliskim kontaktem z Tobą.

Chusta

Chustowanie niemowląt jest możliwe właściwie od samego początku ich życia. Niektórzy jednak wolą umieszczać w chuście dziecko trochę starsze, kiedy główka nie wymaga już takiego zabezpieczenia i dziecko jest w stanie samo ją utrzymać. W każdym razie przed pierwszym razem warto poradzić się koleżanki lub zapisać na specjalne warsztaty z chustowania. Podczas zajęć będziesz mogła poćwiczyć na lalce i pod okiem wykwalifikowanej osoby nauczyć się różnych sposobów chustowania. Najważniejsza zasada to kręgosłup dziecka wygięty w łuk i odpowiednio podparte nóżki, aby układały się „na żabę”. Chusty są różne, ale najczęściej mają długość ponad 4 metry. Warto przed zakupem sprawdzić, jakie opinie mają poszczególne modele. Zaleta chust wiązanych jest możliwość dokładnego dopasowanie węzłów do postury rodzica i dziecka.

Nosidło

Nosidełka bywają przynajmniej na początku dużo łatwiejsze w obsłudze i nie wymagają tak dużej sprawności manualnej jak chusta. Najważniejsze w przypadku nosidełek jest sposób wykończenia nosidła tak, aby nóżki dziecka były podparte pod kolankami i układały się „na żabę”. W żadnym wypadku nie należy używać nosideł, które trzymają dziecko jedynie w kroku, jakbyśmy założyli maluchowi dodatkowe majtki. Taka postawa może wpłynąć bardzo niekorzystnie na dopiero rozwijające się stawy biodrowe. Jeśli mamy już zweryfikowane odpowiednie ustawienie dziecka, reszta warunków zależy już od rodzica – liczy się materiał wykonania, wykończenie i wygodna użytkowania.

Najważniejszy jest kontakt

Nie ma jednoznacznych argumentów przemawiających na korzyść chust kosztem nosidełek i odwrotnie. To jest kwestia wyboru i tego, na czym najbardziej nam należy. Najważniejsze, ze jedno i drugie rozwiązanie daje to, co naprawdę niezbędne. Bliskość i możliwość stałego kontaktu cielesnego, które są bardzo ważne w rozwoju małego dziecka.