Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Umeblować małe królestwo - Mumomega

Umeblować małe królestwo

Pierwsze zmiany

Pierwsza radość i telefony do bliskich dawno za Tobą, oswoiłaś się pewnie z faktem, że niedługo zostaniesz mamą i nawet całkiem wyraźnie zaczyna być to widoczne, przynajmniej sądząc po kształcie Twojego brzucha. Zmieniłaś nieco swoją szafę, być może bardziej pilnujesz tego, co znajduje się na Twoim talerzu, wprowadzasz kolejne zmiany, których wymaga nowa sytuacja. Porządkujesz przestrzeń wokół siebie. I choć przestrzenią dla Twojego dziecka jesteś Ty sama, to wiesz, że musisz przygotować też miejsce dla niego.

Przestrzeń opanowana

Na początku Twój maluch nie będzie potrzebował zbyt wielu sprzętów dla siebie, ale odpowiednia organizacja przestrzeni pomoże Ci w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego poza walorami estetycznymi (jaki kolor ścian lub jaki wzór tapet wybrać) liczą się aspekty funkcjonalne. Nie ma co popadać w przesadę szczególnie na początku, wystarczy pomyśleć o tym, co niezbędne.

Przewijak pomaga

Dwa najważniejsze meble w pokoju dziecięcym to przewijak i łóżeczko. Z przewijaka będziesz korzystać na początku nawet kilkanaście razy dziennie, więc ważne, abyś dobrała taki, model i rodzaj, który zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz i będzie zajmował tyle miejsca, ile będziesz mogła lub będziesz chciała na niego przeznaczyć. Dobrze, żebyś mogła mieć pod ręką podstawowe akcesoria do przewijania i pielęgnacji niemowlęcia. Przewijanie jest dużo łatwiejsze, jeśli wszystko znajduje się w zasięgu ręki.

Łóżeczko też

Łóżeczko z kolei to miejsce, w którym Twoja pociecha będzie spała. Najważniejszą funkcją łóżeczka z punktu widzenia bezpieczeństwa jest wykluczenie możliwości wysunięcia się dziecka. Wiadomo, że noworodki raczej same nie przekręcają się z pleców na brzuch, ale wyrobienie sobie już teraz dobrych nawyków i odkładanie śpiącego malca do łóżeczka, pozwoli uniknąć niebezpiecznej sytuacji w przyszłości. Na początku można wybrać łóżeczko dostawiane do łóżka rodziców, które z jednej strony pozwala na bliższy kontakt z dzieckiem i ułatwia karmienie piersią w nocy, bo nie wymaga wstawania i wyciągania dziecka, a z drugiej umożliwia dziecku spanie bliżej rodziców bez ryzyka.

Inne elementy

Reszta wystroju zależy właściwie od gustu i inwencji osoby, która pokoik urządza. Na biurko z pewnością jeszcze przyjdzie czas, jednak dodatkowe miejsce w szafie lub wręcz osobna szafa na ubranka dziecka z pewnością się przyda. Szybko może się okazać, że ubranka zajmują relatywnie dużo miejsca, choć dziecko jest jeszcze małe.

Szaleństwo z umiarem

Miejsce na zabawki i inne gadżety, którymi zostanie obdarowany nowy członek rodziny na pewno także się przyda. Czy będą to osobne półki i szuflady, czy popularne pudełka na zabawki, nie jest tak bardzo istotne. Najważniejsze, aby urządzenie pokoju lub części przestrzeni dla dziecka było przyjemnością i dało mu to, co niezbędne. I choć na początku niemowlę nie potrzebuje wielu rzeczy, warto pamiętać, że jego potrzeby będą się zwiększały, dlatego dobrze jest zostawić trochę miejsca na szaleństwo w następnych miesiącach i latach.