Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Co z moim libido? - Mumomega

Co z moim libido?

Trochę góra-dół

Na wielu płaszczyznach życia starasz się osiągać sukces, ale też ważne jest dla Ciebie utrzymanie zdrowego balansu. Wiesz, że bywają momenty, w których możesz zwyczajnie trochę gorzej się czuć albo po prostu odpuścić pewne tematy. Tak się dzieje w pracy czy przy innych obowiązkach, zaczyna brakować ochoty, a później znowu się pojawia, niezależnie od Ciebie.

Ochota i mała rewolucja             

Słowo „ochota” dość jednoznacznie kojarzy się ze sferą seksualności. Doświadczenie wskazuje, że od niej bardzo dużo w sypialni zależy. Jeśli więc na co dzień zdarzają się wahania, to tym bardziej w okresie ciąży, kiedy w Twoim ciele szaleje całkiem poważna hormonalna rewolucja. I może się okazać, że libido w tej walce będzie zdecydowanie przegrywać. Z drugiej strony mogą przyjść momenty, w których będziesz miała większą ochotę na współżycie. A wtedy w Twojej sypialni mogą się dziać iście rewolucyjne rzeczy.

Indywidualna sprawa   

W tej walce bardzo dużą rolę odgrywają różnice indywidualne. W grę wchodzi poziom libido przed ciążą, różne składowe psychologiczne związane z myśleniem o sobie i swoim ciele w ciąży, podejście partnera i tym podobne. Jednak jednym z ważniejszych czynników jest poziom hormonów, który radykalnie zmienia się w czasie ciąży.

Pierwszy i trzeci trymestr

Większość kobiet odczuwa znaczne zmniejszenie libido w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Pierwszy trymestr może charakteryzować się sporą ilością nieprzyjemnych dolegliwości takich jak zawroty głowy czy nudności, poza tym organizm musi się zaadaptować do nowe sytuacji. Nic dziwnego, że wtedy aktywność seksualna może znajdować się na dalszym planie. Trzeci trymestr to z kolei czas nieco większych trudności związanych z powiększaniem się brzucha i rozmiarów ciała. Niemały wpływ na poziom libido mają w tym czasie przekonania partnerów na temat życia seksualnego w czasie ciąży i ich komfort związany z obecnością „kogoś trzeciego”, kto już naprawdę jest wyczuwalny.

Drugi trymestr

Najwięcej kobiet odczuwa potrzebę aktywności seksualnej w drugim trymestrze, kiedy organizm przyzwyczai się do zmian, jakie w nim zachodzą na początku ciąży. To czas witalności i względnego braku ograniczeń, które mogą się pojawić w trzecim trymestrze. Jeśli jednak nawet w drugim trymestrze Twoje libido gdzieś zniknęło i raczej okopało się na pozycjach, na których go nie widać, nie ma najmniejszych powodów do zmartwień. W tej kwestii prawie wszystko jest normą, bo to bardzo indywidualna sprawa.

Wszystko wróci do normy

Kluczowe jest to, co niezbędne, czyli Twoje dobre samopoczucie i komfort, który powinnaś odczuwać. Najważniejsza informacja jest taka, że z czasem Twoje libido wróci do normy, nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że zapomniałaś, jak to jest mieć ochotę na seks.