Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Najważniejszy jest Twój komfort – o współżyciu w ciąży - Mumomega

Najważniejszy jest Twój komfort – o współżyciu w ciąży

Zmiany w życiu intymnym

Odmienny  stan, w jakim się znajdujesz, sprawi, że Twoje życie intymne się zmieni. Różnie będzie wyglądała Twoja ochota na seks, możesz znaleźć się w grupie kobiet, które odczuwają większą potrzebę zbliżeń, ale z równym prawdopodobieństwem możesz odczuwać zupełny spadek zainteresowania seksem. Oba te stany są zupełnie naturalne i zależą od wielu czynników. Więcej na temat libido w ciąży i różnic w jego natężeniu znajdziesz w artykule „Co z moim libido?”.

Komfort jest ważny

Z względu na zmiany w Twoim organizmie, bardzo ważną sprawą, poza kwestią libido, będzie twój komfort współżycia. Skoro Twoje ciało zachowuje się inaczej i z każdym miesiącem inaczej wygląda, oczywistością jest fakt, że współżycie nie będzie wyglądało dokładnie tak samo jak przed ciążą.

Trochę zmęczenia

Masz prawo częściej niż kiedyś czuć się zmęczona, dlatego pierwszą częścią strefy komfortu powinna być wyrozumiałość Twojego partnera. To, że wczoraj miałaś ogromną ochotę na seks, wcale nie oznacza, że będzie tak dziś lub do końca tygodnia. Trudno przewidywać zachowanie Twoich hormonów i wielu innych procesów w organizmie. Twój partner powinien więc przyzwyczaić się do sporej zmienności w tym zakresie i dzięki zrozumieniu zapewnić Ci niezbędny komfort.

Aspekty fizyczne

Poza sferą psychiczną, od której zaczyna się poziom Twojego komfortu, istotne są też typowo fizyczne aspekty. Załóżmy, że Twoja ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia oraz że masz ochotę na seks. Warto wziąć wtedy pod uwagę fakt, że zmiany zachodzące w Twoim ciele do pewnego stopnia wymuszają pewne pozycje czy sposoby uprawiania seksu.

Indywidualne podejście

Oczywiście są to różnice zupełne indywidualne, to Ty sama wiesz i czujesz najlepiej, jakie pozycje są dla Ciebie najbardziej komfortowe w zależności od Twoich upodobań, ale także okresu ciąży w jakim się znajdujesz. Ogólnie rzecz ujmując, nie są wskazane pozycje, które prowadziłyby do ucisku brzucha, jednak poza tym wszystko jest już w zakresie decyzji i doświadczenia partnerów.

Niezbędne zrozumienie

Musisz pamiętać, że najważniejszy jest Twój komfort. Sama z pewnością przekonasz się, co Ci służy, a na co nie masz ochoty. Sfera seksualna jest sferą tak intymną i delikatną, że trudno silić się na daleko idące uogólnienia. Wszystko zależy od Was i Waszego wzajemnego zrozumienia i delikatności. Jeśli między Wami jest zrozumienie i delikatność, macie już wszystko, co niezbędne.