Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Czymś muszę się bawić - Mumomega

Czymś muszę się bawić

Na początku nie trzeba wiele

Dopóki Twój malec ma kilka tygodni, nie potrzebuje zbyt wiele zabawek. Niezbędna jest Twoja czuła obecność i czas, jaki z nim spędzasz. Choć pewnie już od dnia narodzin w jego pokoiku pojawia się coraz więcej zabawek i akcesoriów od dziadków, wujków i cioć, które tłumnie przybywają, aby odwiedzić nowego członka rodziny.

Co wybrać?

Nie ma uniwersalnych recept dotyczących wyboru zabawek. Tak naprawdę dużo zależy od preferencji rodziców, bo to oni decydują, przynajmniej na początku, czym będzie się bawiło ich dziecko. Niektórzy ściśle trzymają się kolorystycznego i rodzajowego podziału na płeć, inni nie są tak mocno do niego przywiązani. Zazwyczaj na początku różnego rodzaju wiszące zwierzątka, grzechotki i gryzaczki są uniwersalne.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Najważniejsze jednak w przypadku zabawek są zasady bezpieczeństwa dla niemowlaków. Nie jest tajemnicą, że kilkumiesięczne dzieci prawie wszystkie przedmioty wkładają do ust. Dlatego najważniejsza zasada mówi, że niemowlaki nie mogą bawić się niczym, czym mogłyby się zakrztusić. Odpadają więc koraliki, małe klocki, a także takie gadżety, które dziecko mogłoby rozmontować na mniejsze części. Podobnie różnego rodzaju sznurki, pętelki i wszystkie inne dłuższe elementy, które mogłyby zostać owinięte wokół szyi.

Atesty

Istotne jest także sprawdzenie, czy zabawki posiadają niezbędne atesty i czy pochodzą z pewnego źródła, aby ograniczyć do minimum ryzyko kontaktu z toksycznymi substancjami, które mogą być obecne w podejrzanych mieszankach plastiku. Jeśli zabawka działa a baterie, koniecznie trzeba sprawdzić zabezpieczenie ich przed przypadkowym wyciągnięciem.

Stabilne mocowanie

Różnego rodzaju karuzelki, które są wieszane nad łóżeczkiem lub nad wózkiem muszą być przymocowane solidnie. Szczególnie jeśli dziecko właśnie uczy się chwytać i w mocniejszym uścisku mogłoby ściągnąć całą karuzelkę na siebie.

Czas i zaangażowanie w zabawę

Ilość i rodzaj zabawek dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Grunt to nie pogubić się w tym gąszczu i pamiętać, ze najważniejsze w kwestii zabawy jest to, co niezbędne. Czyli Twój czas i uwaga poświęcona małemu człowiekowi. Bo nie od dziś wiadomo, że jeśli zabawa dzieje się w dobrym towarzystwie, to najlepszą zabawką może być zwykły patyk.