Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Gdzie moje libido? - Mumomega

Gdzie moje libido?

Skoczne libido

Libido w czasie ciąży potrafi skakać. Piszemy o tym szerzej w artykule „Co z moim libido?”. Jednak po porodzie ochota na seks może także mieć bardzo różne natężenie i właściwie tyle przypadków ile kobiet. Nie przejmuj się więc zbytnio, jeśli nie wszystko od razu wróciło do stanu sprzed ciąży.

Zmiany po porodzie

Twoje życie dość mocno się zmieniło. Na poziomie organizmu masz za sobą całkiem sporą rewolucję związaną z ciążą. Różne poziomy hormonów i inne zmiany nie były i nie są bez wpływu na Twoje życie seksualne. Do tego poród, wszystkie kwestie związane z połogiem i dochodzeniem do siebie po tak wielkim wysiłku czy też wszystkie sprawy związane z opieką nad dzieckiem to naprawdę niemało. Nie ma się więc co dziwić, że Twoje libido gdzieś się zagubiło.

Może być wyżej

Oczywiście – tak ja w przypadku libido w ciąży – może być odwrotnie. Niektóre kobiety mają większą ochotę na zbliżenia po porodzie lub znacznie szybciej wracają do poziomu zaangażowania sprzed ciąży. Ważne, aby pamiętać, że okres połogu, czyli 6 tygodni po porodzie to nie jest najlepszy czas na seks ze względu na konieczność zagojenia się podrażnień spowodowanych porodem. Sama zresztą będziesz doskonale wiedziała, czy już czujesz się gotowa, aby rozpocząć współżycie.

Wzajemne zrozumienie

Najważniejsza w tej kwestii jest cierpliwość i wzajemne zrozumienie partnerów. Przybyło Wam sporo obowiązków, które wiążą się głównie ze zmęczeniem fizycznym wynikającym z niedospania, odpowiadania na potrzeby dziecka. Dlatego tak istotne jest, abyście także na temat seksu i Waszych potrzeb rozmawiali, bo wtedy będzie Wam zdecydowanie łatwiej zrozumieć się nawzajem.

Libido zmiennym jest

Libido jest zmienne nie tylko w okresie ciąży. Może wrócić do dawnego poziomu, może się zmniejszyć lub zwiększyć. Z tego powodu właśnie najważniejsze jest, abyś miała do niego zdroworozsądkowe podejście i była dla siebie jednocześnie łagodna i wyrozumiała. I tego samego powinnaś oczekiwać od swojego partnera.