Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/cms/application/cms.php on line 460

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/joomla/updater/updater.php on line 275

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/joomla/updater/updater.php on line 275

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/qpharma/public_html/mumomega/libraries/joomla/updater/updater.php on line 300
Wszystko w swoim czasie – o komforcie współżycia - Mumomega

Wszystko w swoim czasie – o komforcie współżycia

Więcej uwagi w ciąży

Seks w czasie ciąży wymaga trochę więcej zaangażowania i uwagi ze strony partnera. Nie wszystko jest możliwe z oczywistych przyczyn, nie każda pozycja komfortowa dla partnerki i partnera. To czas, w którym macie szansę nauczyć się siebie na nowo.

Więcej uwagi po porodzie

Podobnie dzieje się po porodzie, ponieważ nie wszystko i nie zawsze wraca od razu do stanu sprzed kilkunastu miesięcy. Twoje ciało sporo przeszło, więc nie ma nic dziwnego w tym, że jesteś bardziej wyczulona na kwestie komfortu współżycia i kilka nowych kwestii w tej materii się pojawiło.

Libido

Po pierwsze, zmienne libido. Może być większe lub mniejsze, pojawiać się znikać. Więcej na ten temat piszemy w artykule „Gdzie moje libido”. Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy i Twój komfort zależy tutaj od wyrozumiałości Twojego partnera i jego akceptacji takiego stany rzeczy.

Połóg

Po drugie, okres połogu, czyli czas bezpośrednio po porodzie, kiedy goją się podrażnienia nim spowodowane oraz Twój organizm dochodzi do siebie, zwęża się szyjka macicy i obkurcza sama macica. To nie jest najlepszy czas na współżycie i raczej wtedy komfort będzie zdecydowanie obniżony, choć oczywiście to Ty sama najlepiej wiesz, kiedy możesz rozpocząć współżycie. Zazwyczaj połóg trwa do 6 tygodni po porodzie.

Dolegliwości fizyczne

Po trzecie, kwestie związane z innymi reakcjami Twojego organizmu. Część kobiet, szczególnie tych karmiących piersią, skarży się na suchość pochwy. W tym wypadku z pomocą mogą przyjść specyfiki nawilżające dostępne w niemal każdej aptece.

Najważniejsza psychika

Po czwarte wreszcie sfera emocji i psychiki. Ze względu na ogromną ilość zmian w Waszym życiu, które z kolei generują bardzo dużo emocji o różnym znaku i nasileniu, potrzebujecie dla siebie więcej wyrozumiałości i dużo rozmowy. Komfort współżycia to nie są jedynie sprawy fizyczne, które lepiej lub gorzej sobie zaplanujecie, ale jest to sprawa, która zaczyna się zdecydowanie wcześniej i dotyczy dobrych relacji między Wami. I o te właśnie powinniście zadbać przede wszystkim.