Dieta dla kobiet w ciąży
Dieta w ciąży powinna być dobrze zbilansowana, dlatego kobiety planujące zajść w ciążę oraz te, które w ciąży już są lub karmią piersią powinny szczególnie zadbać o niezbędne zmiany.
Nie tylko ze względu na rozwijające się dziecko, ale również ze względu na siebie i swoje zdrowie. Wiele składników możemy dostarczyć w zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diecie w ciąży. Ale czasami mogą pojawić się niedobory tych bardzo ważnych substancji, witamin czy mikroelementów.
Suplementy diety dla kobiet w ciąży
Warto wtedy po konsultacji z lekarzem wprowadzić dodatkowe suplementy diety dla kobiet w ciąży, by wzmocnić organizm swój i dziecka. Wśród wielu preparatów dla kobiet w ciąży, warto postawić na ten, który ma solidne badania kliniczne. Podobnie sprawa ma się z suplementami diety dla karmiących matek.
Preparaty dla kobiet w ciąży, które są stosowane rozsądnie, mogą skutecznie wspomagać zdrowe odżywianie. Także w okresie laktacji warto zastanowić się, czy suplementy diety dla karmiących matek nie będą dobrym rozwiązaniem.
Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i zbilansowana dieta, jednak pomoc w postaci suplementów dla kobiet w ciąży z pewnością przyda się niejednej kobiecie.
Nasza propozycja
Zapraszamy do zapoznania się z przykładową dieta rozpisaną przez dietetyka dla 26 letniej kobiety w II trymestrze ciąży, o masie ciała przed ciążą 61 kg i wzroście 168 cm przy umiarkowanej aktywności fizycznej o średniej kaloryczności 2260 kcal.
W podsumowaniu zawsze znajduje się porównanie zalecanych wartości głównych składników rekomendowanych przez PTG do wartości składników, które znajdują się w jadłospisie na dany dzień.
Dieta 7 dni
DZIEŃ 1
DZIEŃ 2
DZIEŃ 3
DZIEŃ 4
DZIEŃ 5
DZIEŃ 6
DZIEŃ 7
W I trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię nie zmienia się w stosunku do okresu przed ciążą, natomiast zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe jest dużo wyższe. Dopiero w II trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta o 360 kcal dziennie, a w III trymestrze o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania przed ciążą. Podczas ciąży dodatkowa energia konieczna jest dla prawidłowego wzrostu płodu, łożyska i innych tkanek matki: macicy, piersi oraz do magazynowania tłuszczu i pokrycia zwiększonego zapotrzebowania energetycznego związanego ze wzrostem Podstawowej Przemiany Materii.
Zalecenia PTG
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje podawanie następujących ilości najważniejszych składników, które w tym szczególnym okresie są ważne i dla Mamy, i dla Dziecka:
-
DHA – 600-1000 mg / dobę
„Dobowe zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe podczas ciąży oraz karmiących kobiet wynosi od 600mg DHA, a w warunkach znacznego niedoboru 1000mg.”
-
kwas foliowy – 0,4 mg / dobę
„Zalecane dawkowanie – okres prekoncepcyjny, ciąża wczesna do drugiego trymestru – 0,4mg / doba.”
-
żelazo 18-27 mg / dobę
„Rekomendowana dawka to minimum 18 mg przed ciążą i 26-27 podczas ciąży, podczas laktacji dawka może być zredukowana do 20 mg.”
-
jod – 200 mikrogramów / dobę
„Suplementacja: aktualnie zalecana dobowa dawka jodu dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią wynosi 200 mikrogramów na dobę.”
-
witamina D – 800-2000 IU / dobę
„Zalecenia: witamina D3 powinna być stosowana u kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w okresie laktacji w dawce 2000 IU na dobę.”
-
magnez – 200-1000 mg / dobę
„Stosowanie dawki doustnej suplementacji magnezu w zależności od wskazań wahają się od 200 do 1000 mg magnezu na dobę.”
Rekomendacja PTG w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Ginekologia Polska 5/2014.