Jeździmy we dwójkę – prowadzenie auta

Prowadzenie to przyjemność

Jazda samochodem dla wielu kobiet jest niewątpliwą przyjemnością. Pewnie Ty też lubisz to poczucie niezależności i swobody, jaką daje Ci prowadzenie auta. No może poza staniem w miejskich korkach, bo trudno wtedy mówić o jakiejkolwiek swobodzie. Ciąża nie powinna wykluczać Cię z grona kierowców, oczywiście przy zachowaniu kilku ważnych reguł.

Można jeździć

Generalnie nie ma wyraźnych przeciwwskazań do prowadzenia samochodu przez kobiety spodziewające się dziecka, pod warunkiem, że sama ciąża przebiega prawidłowo. Im bardziej jest zaawansowana, tym trudniej prowadzić samochód z oczywistych względów. Brzuch po prostu staje się coraz większy. Może krępować ruchy i sprawia, że pasy bezpieczeństwa układają się nieco inaczej niż zazwyczaj.

Nawet bez pasów

Przepisy drogowe obowiązujące w Polsce dopuszczają możliwość jazdy bez zapiętych pasów dla kobiet w ciąży. Ustawodawca miał na myśli pewne aspekty bezpieczeństwa jak pożar samochodu i szybsze opuszczenie pojazdu lub właśnie nacisk pasów na brzuch podczas kolizji. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w czasie wypadku lub nawet drobnej kolizji może dojść do znacznie poważniejszych obrażeń, lepiej mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Na rynku są dostępne specjalne podkładki, które umożliwiają takie zapięcie pasów, aby ewentualny nacisk był wywierany na uda, a nie na brzuch.

Kilka zasad

W zależności od tego, jakie będzie Twoje samopoczucie, sama odkryjesz, na jak długie trasy będziesz mogła sobie pozwolić. Kilkanaście minut po mieście to zupełnie co innego niż jazda na drugi koniec Polski. Dlatego oprócz ogólnych zasad bezpieczeństwa dotyczących prowadzenia samochodu, powinnaś pamiętać, żeby zawsze mieć w aucie jakieś przekąski, gdyby nagle zachciało Ci się jeść i byłoby konieczne uzupełnienie energii. Poza tym w dłuższych trasach na pewno przydadzą się częstsze przystanki, nawet jeśli wcześniej trasę Wrocław – Warszawa robiłaś za jednym przekręceniem kluczyka w stacyjce. W lecie dobrze jest uważać z klimatyzacją i używać jej rozsądnie, bo przeziębienie to ostatnia rzecz, której w ciąży potrzebujesz.

Kierownica Twoim przyjacielem

Nie ma więc powodu, abyś odkładała na półkę kluczyki od własnego auta. Wystarczy zadbać o to, co niezbędne, czyli o minimum zasad bezpieczeństwa. Zaproś na miejsce pasażera najzwyklejszy zdrowy rozsądek i wtedy szosy nadal będą stać przed Tobą otworem.