Z głową w chmurach – o lataniu samolotem w ciąży

Super okazja na Barcelonę

Był czas, kiedy na lotniskach spędzałaś trochę czasu. Podróże służbowe, wakacje, weekendy po okazyjnych cenach. I ten dreszcz emocji, że za kilka godzin będziesz daleko stąd. Teraz już spodziewasz się dziecka, ale widzisz na Twoim ulubionym portalu super okazję na tani weekend w Barcelonie. Nic lepszego nie mogło Ci się trafić – czujesz się dobrze, pierwsze dolegliwości minęły, brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży a Barcelona taka piękna i na wyciągnięcie ręki. Ale zastanawiasz się, czy w zasadzie możesz podróżować samolotem w ciąży?

Latać można…

Generalnie nie ma wyraźnych przeciwwskazań do podróżowania samolotem w ciąży, o ile wszystko przebiega prawidłowo. Niezbędne będzie więc poinformowanie Twojego lekarza prowadzącego o tym, że chciałabyś polecieć samolotem. Jeśli wszystko będzie w porządku i sama czujesz się dobrze, na pewno wyrazi zgodę. Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteś w 36. tygodniu, kiedy poród jest blisko. Rodzenie w samolocie wolisz chyba oglądać w filmach.

Najlepszy na podróżowanie samolotem wydaje się drugi trymestr, kiedy to pierwsze uciążliwe objawy ustąpiły, a kolejne jeszcze nie nastąpiły. Ty sama będziesz najlepiej wiedziała, czy czujesz się na siłach, aby oglądać świat z pokładu samolotu.

Ale warto sprawdzić

Warto sprawdzić regulamin linii lotniczych, którymi zamierzasz podróżować, bo mogą się nieco różnić między sobą, niektóre na przykład żądają zaświadczenia lekarskiego o tym, że dana osoba może podróżować samolotem. Lepiej więc nie fundować sobie niepotrzebnych stresów i mieć wszystko, co niezbędne przy sobie.

W samolocie

Kiedy już znajdziesz się na pokładzie samolotu, pamiętaj o kilku środkach ostrożności, które sprawią, że podróż będzie dla Ciebie  bezpieczniejsza i wygodna. Jeśli to możliwe, poproś o miejsce blisko toalety, gdyż zapewne będziesz z niej korzystać częściej niż zazwyczaj. Zapnij pas bezpieczeństwa w taki sposób, aby trzymał Ci nogi, ale nie opinał się na brzuchu. Dobrze zrobi Ci częsta zmiana pozycji lub mały spacer co jakiś czas, aby zapobiec obrzękowi nóg. Warto także, byś miała przy sobie wodę i często popijała małymi łykami, ponieważ powietrze w samolocie jest zazwyczaj dość suche.

Słuchaj siebie i lataj

Okazuje się więc, że Barcelona jest jak najbardziej w zasięgu ręki i możesz rezerwować bilety. Ważna jest jednak ścisła współpraca z lekarzem i odrobina zdrowego rozsądku, żebyś sama czuła, czy czujesz się na siłach, aby popatrzeć na świat z głową w chmurach.