Na drugiej półkuli – egzotyczne podróże

Dalekie kraje nie takie dalekie

Dalekie kraje już dawno przestały być poza zasięgiem. Wystarczy wykupić wycieczkę lub samemu zaplanować wylot i pobyt na miejscu, wsiąść do samolotu i po kilku lub kilkunastu godzinach można znaleźć się w zupełnie innej strefie czasowej i klimatycznej. Egzotyczne kraje kuszą swoją ofertą i zachęcają do odwiedzania o każdej porze roku.

Jest spore ryzyko

Ciąża to nie choroba, jednak odwiedzanie naprawdę egzotycznych krajów w tym stanie na pewno wiąże się z odpowiednimi środkami bezpieczeństwa, a często jest wręcz odradzane przez lekarzy. Poza zmianami klimatycznymi, które mogą być dla Ciebie dodatkowym obciążeniem, bardzo ważną kwestią jest sprawa szczepień ochronnych przeciw chorobom tropikalnym. Problem polega na tym, że nie wszystkie mogą być podane ciężarnej kobiecie, a brak szczepienia z kolei podnosi ryzyko zapadnięcia na jedną z chorób nieznanych w naszej szerokości geograficznej.

A może zaplanowałaś wcześniej?

Generalnie więc większość lekarzy odradza podróżowanie do egzotycznych krajów w ciąży. Nie znaczy to jednak, że w każdym przypadku podróż nie będzie możliwa. Mogłaś przecież zaplanować sobie podróż zanim zaszłaś w ciąże i niezbędne szczepienia masz już za sobą albo podróżujesz na tyle często, że nie będzie to ogromne wyzwanie dla Twojego organizmu, bo zwyczajnie jest do tego przyzwyczajony.

To Ty podejmujesz decyzję

Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i spokojnie porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który w oparciu o swoją najlepszą wiedzę z pewnością pomoże Ci podjęć decyzję. Chodzi o to, byś wiedziała o wszystkim, co niezbędne i na tej podstawie podjęła decyzję o tym, że lecisz lub o tym, że zostajesz i odkładasz podróż na później.