Podróże małe i duże

Wątpliwości są normalne

Nie trzeba od razu przemieszczać się koleją transsyberyjską, aby nabrać trochę wątpliwości na temat podróżowania w ciąży. To zupełnie naturalne, że zastanawiasz się, czy przemieszczanie się w jakimkolwiek kierunku i na jakąkolwiek odległość, jest bezpieczna dla Ciebie i dziecka. Ale też zupełnie naturalne jest to, że nie masz ochoty radykalnie ograniczać swojej wolności tylko dlatego, że spodziewasz się potomka. Jeśli podróżowanie jest dla Ciebie koniecznie lub po prostu bardzo je lubisz, wystarczy, że będziesz pamiętała o tym, co niezbędne, a podróż nie będzie dla Ciebie aż tak ogromnym wyzwaniem.

Niedaleko domu na piechotę

Najbliższa podróż to ta na piechotę do bliskiego sklepu lub do parku tylko po to, aby pospacerować. Na pewno warto pamiętać, że możesz szybciej się zmęczyć albo po prostu potrzebować częstszych przerw. Dlatego warto po drodze nieco odpocząć, przysiąść na jakiejś ławce lub skwerku. Jeśli będziesz poruszać się latem, pamiętaj, aby odpowiednio chronić się przed słońcem. Ograniczeniem będzie jedynie Twoja kondycja i samopoczucie. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i byłaś wcześniej aktywna, możesz być pewna, że piesze wędrówki nie powinny stanowić dla Ciebie ogromnego wyzwania.

Trochę dalej samochodem

Jeśli jednak mieszkasz w większym mieście albo będziesz chciała przemieścić się na nieco większą odległość, samochód okaże się koniecznością. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta w ciąży pod warunkiem, że przebiega ona prawidłowo i że ty sama czujesz się komfortowo za kółkiem. Wiadomo, że zupełnie inne wyzwania czekają Cię w pierwszym trymestrze – możesz cierpieć z powodu nudności i będzie to skutecznie przeszkadzało Ci w skupieniu się na jeździe. Zupełnie inne z kolei pojawią się pod koniec ciąży, kiedy dziecko urośnie już na tyle, że siadanie za kierownicą będzie naprawdę poważną ekwilibrystyką. Ty sama będziesz wiedziała najlepiej, czy czujesz się na tyle dobrze, aby prowadzić samochód. Jeśli podróż ma być trochę dłuższa, odpowiednio wcześniej zaplanuj przerwy, bo będziesz ich potrzebować zdecydowanie częściej. Więcej na temat jazdy samochodem piszemy tutaj.

Samolotem gdzieś daleko

Dalsze podróże zazwyczaj odbywają się samolotem. Dobra wiadomość jest taka, że jak najbardziej możesz latać, oczywiście pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo. Dobrze też sprawdzić regulamin linii lotniczej, z której usług zamierzasz skorzystać, ponieważ różnią się one w pewnych szczegółach, a niektóre wymagają nawet okazania zaświadczenia lekarskiego przed wejściem na pokład. Kilka zasad ułatwi Ci podróż:

  • Miej ze sobą wodę do popijania, bo powietrze w samolocie może być suche.

  • Weź ze sobą drobne przekąski – mogą przydać podczas lotu.

  • Jeśli to możliwe, usiądź blisko toalety, bo teraz możesz korzystać z niej częściej.

  • Zapnij pas w taki sposób, aby opinał Ci nogi, a nie brzuch.

Więcej informacji na temat lotu samolotem znajdziesz tutaj.

Jeszcze dalej w egzotykę

Lot w dalekie egzotyczne kraje nie jest wykluczony, ale wiąże się z ryzykiem, którego musisz mieć świadomość. Zmiana klimatyczna może być sporym obciążeniem dla organizmu. Ponadto, w zależności od kraju, będziesz musiała zaszczepić się przeciwko chorobom tropikalnym, a nie każda szczepionka może być podana ciężarnej. Więcej informacji o egzotycznych podróżach znajdziesz w tym artykule.

Planuj i podróżuj

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, który stawiasz tuż za progiem Twojego domu. Jej długość i miejsce, do którego chcesz dotrzeć, zależą od Ciebie. Ciąża nie jest przeszkodą w podróżowaniu, jednak szczególnie teraz powinnaś dużo lepiej planować i skupić się na tym, co niezbędne, abyś zawsze bezpiecznie dotarła tam, gdzie chcesz.