Piękny uśmiech w ciąży

Sprawdź się przed ciążą

Jeszcze zanim zaczniesz myśleć o dziecku, warto abyś miała pod kontrolą stan swoich zębów. Dziś w zasadzie to zupełny standard, że przynamniej raz na pół roku odwiedzasz stomatologa, aby przeprowadzić kontrolę i dokonać ewentualnych i koniecznych napraw. Poza oczywistymi zabiegami takimi jak wypełnianie ubytków, gabinety dentystyczne oferują szereg różnego rodzaju zabiegów od ściągania kamienia do wybielania zębów, jednak nie wszystkim możesz poddać się w ciąży.

Zdrowe zęby to podstawa

Kwestia zdrowych zębów w ciąży jest istotna ze względu na to, że ubytki mogą stać się przyczyną infekcji, które ostatecznie mogą być niebezpieczne dla Twojego dziecka. Dlatego o ile to możliwe, powinnaś zaplanować leczenie wcześniej. Jeśli jednak leczenie jest konieczne w czasie ciąży, nie tylko możesz, ale wręcz powinnaś się mu poddać. Lekarz stomatolog oceni, czy możesz być poddania znieczuleniu miejscowemu, jeśli będziesz tego chciała. Przyjmuje się, że stres i ból towarzyszące leczeniu zębów mogą mieć dużo bardziej negatywny wpływ na dziecko niż odpowiednio dobrane znieczulenie. W każdym razie na pewno powinnaś poinformować stomatologa, że jesteś w ciąży, jeśli jeszcze o tym nie wie, ponieważ pierwszy trymestr jest kluczowy dla rozwoju płodu i być może jakieś zabiegi będzie można odłożyć  na czas po porodzie.

Odwiedzaj dentystę w ciąży

Wśród kobiet obecne jest przekonanie, że ciąża to nie jest najlepszy czas na wizyty u dentysty. Jednak, aby być pewną, że wszystko jest w porządku, powinnaś normalnie umawiać się na wizyty szczególnie wtedy, kiedy spodziewasz się dziecka. Teraz jesteś tym bardziej narażona na pewne rodzaje ryzyka, które pojawiają się w tym szczególnym okresie.

Zęby w ciąży pod szczególnym nadzorem

Twoim zębom i ciąży nie do końca jest po drodze. W pierwszym trymestrze poranne nudności i wymioty mogą bardzo negatywnie wpływać na szkliwo zębów. Dodatkowo, pod wpływem hormonów, zmienia się pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Częstsze podjadanie, szczególnie rzeczy słodkich lub kwaśnych, także sprawia, że zęby są bardziej narażone na próchnicę. Dziąsła mogą stać  się rozpulchnione lub delikatnie krwawić, co może sprawić, że będziesz miała pokusę ograniczenia higieny jamy ustnej, dokładając kolejny ryzykowny czynnik.

Wizyta u dentysty powinna być więc obowiązkowym punktem podczas ciąży przynajmniej dwa razy prze cały czas jej trwania, a najlepiej co trzy miesiące. Lekarz doskonale będzie wiedział, jakim zabiegom może Cię poddać oraz które z nich lepiej przełożyć na czas po porodzie. Najważniejsze, abyś zadbała o to, co niezbędne i pojawiła się u niego.

Dbaj o nie codziennie

Zupełnym truizmem jest powtarzanie, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Jednak szczególnie w ciąży, kiedy możesz mieć tendencję do nieco łagodniejszego traktowania różnych obowiązków, warto o tym przypomnieć. Bo najlepszy stomatolog niewiele będzie w stanie wskórać, jeśli nie poświęcisz swoim zębom odpowiedniej ilości uwagi i czasu.