Odpuść sobie - o stresie w ciąży

Tylko się nie stresuj

Kiedy ludzie z Twojego otoczenia dowiadują się, że jesteś w ciąży, często zaczynają dawać Ci dobre rady. Dotyczą one diety, aktywności, odpoczynku i właściwie każdego aspektu życia. Jedną z najczęściej powtarzanych rad jest ta dotycząca stresowania się. Może już słyszałaś, że teraz pod żadnym pozorem nie powinnaś się stresować, ale być uosobieniem spokoju.

Nie da się go pozbyć

Nie da się jednak zupełnie wyeliminować stresorów i fakt bycia w ciąży nie działa jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki. Nagle nie zmieni się szef w pracy, nie znikną korki i nie umilkną telefony. Świat wokół Ciebie będzie dokładnie taki sam, jaki był zanim zaszłaś w ciążę. Jedyne, co masz szansę zmienić, to sposób odbierania tego świata. Bo poziom odczuwanego stresu zależy głównie od interpretacji tego, co stres wywołuje.

Skup się na sobie

Jeśli skupisz się na tym, co niezbędne, masz dużą szansę, aby zmienić swoją perspektywę. Nie chodzi o to, abyś ze strachu przed tym, że stres może mieć negatywny wpływ na Twoje dziecko, za wszelką cenę unikała różnych bodźców. Po pierwsze, jest to po prostu niemożliwe, a po drugie, takie negatywne nastawienie, bronienie się przed tym, co ma nastąpić, zużywa mnóstwo energii i samo w sobie może się stać czynnikiem stresującym. Bardziej chodzi  to, abyś starała się skupiać uwagę na tym, co jest pozytywne, akceptując jednocześnie, że bywają gorsze dni i sytuacje, na które nie masz wpływu. Nie musisz na siłę zakładać różowych okularów. Po prostu zaakceptuj to, że szef nie zawsze jest wymarzony, są korki a telefon dzwoni i… w zasadzie nie ma to aż tak ogromnego wpływu na Twoje życie jak się wydaje.

Odpuść sobie

Czas ciąży to doskonały moment, aby tak zwyczajnie sobie odpuścić. Nic nie musisz, możesz skupić się na sobie. Zdrowy tryb życia, czyli odpowiednia dieta i umiarkowana aktywności fizyczna to Twoi sojusznicy w walce o dobre samopoczucie i w radzeniu sobie ze stresem. Tutaj piszemy, że warto zacząć żyć zdrowo i co robić, aby zdrowe nawyki na dobre zagościły w Twoim życiu.

Zrób to teraz

Tak naprawdę dopiero przewlekły i silny stres może mieć negatywny wpływ na Twoje dziecko, a są to przypadki raczej skrajne. Nie przejmuj się więc, jeśli się czymś przejmujesz. Masz do tego prawo i to zupełnie naturalne. Spróbuj jednak wykorzystać czas ciąży na to, aby po prostu sobie odpuścić.