Pod lupą lekarza – badania mamy

Przed ciążą

Wiesz, że już jesteś gotowa. Chcesz zostać mamą. Dobrze odwiedzić lekarza jeszcze zanim test ciążowy pokaże dwie kreski i za pomocą ultrasonografu usłyszysz bicie serca Twojego dziecka. Wtedy lekarz ustali, czy wszystko jest  w porządku i czy nie potrzebujesz wsparcia w jakimś obszarze. Jeśli jednak wizyta u ginekologa wypada wtedy, kiedy już spodziewasz się dziecka, nie ma powodu do obaw. Ważne, abyś przestrzegała terminów badań, które zaleci Ci lekarz.

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze czeka Cię pomiar ciśnienia krwi, badanie moczu, cytologia, badanie w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii, badanie grupy krwi, morfologia krwi, określenie poziomu glukozy, badanie na nosicielstwo HIV i kiły. Te badania mają za zadanie określenie Twojego stanu startowego, na samym początku ciąży. Jeśli zostałyby wykryte jakieś nieprawidłowości, jest czas, aby podjąć odpowiednie działania.

Drugi trymestr

Drugi trymestr to czas, kiedy ciąża rozwija się coraz bardziej, jednak Twój stan zdrowia musi być wciąż monitorowany. Będziesz miała ponownie sprawdzone ciśnienie krwi (powinno się je monitorować co miesiąc), czeka cię badanie morfologii krwi oraz test obciążenia glukozą, aby wykluczyć lub potwierdzić tzw. cukrzycę ciążową oraz zostanie zlecone badanie ogólne moczu.

Trzeci trymestr

Trzeci trymestr to już prosta droga w kierunku porodu, dlatego należy się pokazywać w tym czasie u ginekologa co trzy-cztery tygodnie. Zostanie zlecone badanie ogólne moczu, morfologia krwi, badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B, oraz na nosicielstwo kiły oraz posiew z pochwy na obecność paciorkowców typu B.

Dbaj o siebie

W kontrolowaniu zdrowia w czasie ciąży najważniejsza jest regularność oraz pilnowanie terminów badań, bo tylko wtedy lekarz ma szansę zareagować i wdrożyć odpowiednie działania. Oprócz badań po prostu dbaj o siebie, zdrowo się odżywiaj, odpoczywaj i słuchaj Twojej własnej intuicji. Wtedy będziesz wiedziała, co dla Ciebie jest niezbędne.