Pod lupą lekarza – badania dziecka

Nareszcie w ciąży 

Czekałaś na ten moment i wreszcie test ciążowy pokazuje dwie kreski, co z dużym prawdopodobieństwem oznacza, że jesteś w ciąży. Jednak na razie jest to bardzo duże prawdopodobieństwo, pewność możesz uzyskać dopiero słysząc bicie serca podczas badania USG. Nieinwazyjne metody badawcze pozwalają podglądać i podsłuchiwać dziecko, kiedy jeszcze znajduje się w brzuchu mamy.

USG

Badanie USG robi się już w 6 lub 8 tygodniu ciąży, aby potwierdzić ciążę, określić wiek zarodka i sprawdzić, czy jest prawidłowo zagnieżdżony. Późniejsze badania USG są zalecane w 12., 20. oraz 32. tygodniu ciąży. Lekarz może oczywiście z różnych przyczyn zlecić częstsze badanie. Jest ono nieinwazyjne i zupełnie bezpieczne dla dziecka.

KTG

Badanie KTG pozwala sprawdzić pracę serca i czynność skurczową macicy. Wykonuje się je zazwyczaj około 38. tygodnia ciąży, czyli blisko terminu porodu. Badania to będzie powtarzane aż do porodu, a także w trakcie jego trwania.

Jeśli masz 35 lat

Jeśli jesteś w wieku powyżej 35 lat, możesz zdecydować się na dodatkowe badania, które mają na celu wykluczenie choroby genetycznej dziecka. Te badania nie są obowiązkowe, sama podejmujesz decyzję, czy chcesz się ich podjąć. Nieinwazyjny jest test PAPP-A, wykonuje się je z Twojej krwi miedzy 10 a 14 tygodniem ciąży. Jego celem jest określenie ryzyka wystąpienia zespołu Downa lub Turnera.

Poznajcie się przed narodzinami

Najlepsze w badaniach dziecka jest to, że możesz je zobaczyć jeszcze zanim pojawi się na świecie. Techniki ultrasonograficzne są tak rozwinięte, że widok dziecka w 3D nie jest żadnym problemem, więc macie szansę poznać się jeszcze przed narodzeniem.