Do tego masz prawo w szpitalu

Pamiętaj

Możesz postarać się zaplanować poród i miejsce narodzin najlepiej jak potrafisz i jeszcze zanim nadejdzie ten bardzo ważny dla Ciebie dzień, mieć wszystko pod kontrolą. Jednak, kiedy będziesz skupiona na własnym ciele, możesz łatwo zapomnieć, do czego masz prawo w szpitalu.

Informacja

To kluczowe prawo, ponieważ musisz wiedzieć, co się z Tobą dzieje i co będzie się działo za chwilę. Masz prawo do pełni informacji na temat stanu zdrowia Twojego i dziecka oraz o możliwych scenariuszach, jeśli konieczne będą jakieś procedury.

Zgoda na zabiegi medyczne

Gdyby okazało się, że muszą zostać podjęte jakieś procedury, personel powinien poinformować Cię, dlaczego widzi taką konieczność i przede wszystkim poprosić o zgodę na ich wykonanie. To Ty decydujesz, czy poddasz się jakiemuś zabiegowi czy nie. Podobnie sprawa ma się z badaniami i przyjmowanymi lekami.

Tajemnica lekarska

Wszystko, co dotyczy Twojego zdrowia i co stanowi ważne informacje jest objęte tajemnicą lekarską i nikt nie ma prawa ujawniać jej osobom trzecim. Właśnie dlatego masz prawo czuć się bezpiecznie w czasie pobytu w szpitalu

Wgląd do dokumentacji medycznej

Całość działań medycznych, diagnoza, podjęta terapia i inne decyzje lekarzy muszą zostać odnotowane w dokumentacji medycznej. Twoim prawem jest możliwość wglądu do tej dokumentacji zawsze, kiedy wyrazisz taką wolę i nikt nie może odmówić Ci dostępu do dokumentów, które dotyczą Twojego pobytu w szpitalu.

Poszanowanie intymności

W czasie, kiedy przebywasz na oddziale, masz pełne prawo do poszanowania intymności. Szczególnie w czasie porodu lub innych zabiegów medycznych, na sali nie powinny znajdować się osoby, których obecność nie jest konieczna do przeprowadzenia danej procedury. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli zgodziłaś się wcześniej na obecność takich osób, na przykład studentów.

Dodatkowa opieka bliskiej osoby i odwiedziny

Porody rodzinne stają się coraz bardziej popularne, ale masz prawo nie tylko do tego, aby Twój partner bądź bliska Ci osoba była obecna w czasie porodu. Możesz także liczyć na opiekę osoby bliskiej w szpitalu. Oczywiście nie zwalnia to personelu z obowiązku opieki na Tobą, ale może przynieść Ci więcej spokoju. Bardzo ważne jest także możliwość odwiedzania Cię przez bliskie Ci osoby.

Warto wiedzieć

Nawet krótkie przypomnienie Twoich podstawowych praw może okazać się bardzo ważne w sytuacji, w której ktoś będzie próbował Cię przekonać, że nie masz racji. Warto dobrze przeszkolić partnera, by w tym ważnym dniu pamiętał za Ciebie o tym, co niezbędne.