Szkoła inna niż wszystkie – szkoła rodzenia

Nie taka szkoła straszna

Słowo „szkoła” nie zawsze kojarzy się pozytywnie. Najpierw kilkanaście lat edukacji, teraz ciągłe kursy w pracy, doskonalenie zawodowe, kolejny język, doszlifowanie umiejętności i tak dalej. Raczej obowiązki niż coś przyjemnego. Jednak w kontekście czekających Cię zmian, warto zastanowić się, czy czerpanie wiedzy wyłącznie z Internetu oraz w czasie krótkich wizyt u lekarza rzeczywiście Ci wystarczy.

Trzeba się przygotować

Szkoły rodzenia powstały po to, aby przygotować przyszłych rodziców do porodu oraz opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Zajęcia odbywają się w małych grupach  maksymalnie do kilkunastu osób, dzięki czemu jest miejsce i czas na to, aby zadawać pytania czy dzielić się własnymi obawami i przemyśleniami. Spotkania są prowadzone przez doświadczone położne, lekarzy, osoby zajmujące się masażem lub psychologów. Tematyka bywa szeroka, ale w zdecydowanej większości krąży  ona bezpośrednio wokół zagadnień związanych z ciążą, porodem i czasem bezpośrednio po porodzie, kiedy już trzeba zająć się dzieckiem.

Twój partner w roli ucznia

Bardzo dużą wartość szkoła rodzenia może mieć dla Twojego partnera. O ile Ty samą ciążę i mające przyjść na świat dziecko odczuwasz bardzo realnie, o tyle dla Twojego partnera może to być cały czas trochę poza jego percepcją. Widzi zmiany, jakie w Tobie zachodzą, ale sam nie zawsze ma szansę skonfrontować się z własnymi emocjami i obawami. W szkole rodzenia będzie mógł o tym powiedzieć i spotkać mężczyzn, którzy są w tej samej sytuacji. Poza tym zajęcia trwają zazwyczaj kilka tygodni, po dwie lub trzy godziny. To jest czas, który pozwala przygotować się emocjonalnie i racjonalnie do porodu i tego wszystkiego, co następuje po nim, czyli do zasadniczej zmiany życia. Wiedza merytoryczna jest oczywiście dostępna w książkach i Internecie, jednak podzielenie się doświadczeniem i ewentualnymi obawami jest możliwe tylko w czasie bezpośredniego spotkania. Szkoła rodzenia jest do tego doskonałym miejscem.

Uporządkować wiedzę

Dodatkowo program szkoły rodzenia pozwala wiedzę uporządkować oraz skonfrontować to, co znajdujemy w sieci z wiedzą osób, które są specjalistami w dziedzinie. Różne szkoły mają różne programy i kładą nacisk na nieco inne rzeczy. Kluczowe jednak, że udział w zajęciach pozwala skupić się na tym, co niezbędne, czyli poświęcić czas na przygotowanie się do porodu. W wyborze szkoły rodzenia możecie kierować się opinią szpitala, w którym zamierzasz rodzić lub doświadczeniami osób, które już brały udział w zajęciach.

Ten ważny dzień

To trochę inna szkoła, która nie jest obowiązkowa, ale jak mało która pomaga przygotować się na jeden z najważniejszych dni życia. I najlepsze jest to, że przygotujecie się  do tego dnia razem.