Tak szybko chce jeść – pierwsze karmienie

Pierwszy kontakt

Przygotowywałaś się do tego momentu naprawdę długo. Zastanawiałaś się jak będzie wyglądało Twoje dziecko tuż po narodzinach, jak spędzicie pierwszych kilkadziesiąt wspólnych minut. Na pewno przeczytałaś, że zasadniczo promowany jest teraz kontakt „skóra do skóry” bezpośrednio po narodzinach dziecka. Pozwala to poznać się Wam i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, które w zasadzie tylko Ty jesteś w stanie zapewnić.

Pierwszy posiłek

Najprawdopodobniej jedną z pierwszych rzeczy, które wspólnie będziecie robić to posiłek. Czyli trochę tak jak w dorosłym życiu, gdzie przy posiłkach świętujemy najważniejsze momenty i przy posiłkach się spotykamy. Z tą różnicą, że teraz to Ty jesteś jednocześnie producentem i dostawcą najlepszego pokarmu świata dla Twojego dziecka i… przy tym pierwszym wspólnym posiłku raczej nie zjesz ani kęsa. Noworodek będzie instynktownie szukał piersi, więc kontakt „skóra do skóry” z pewnością ułatwi Wam zadanie.

Pierwszy pokarm

Warto wiedzieć, że pierwszy pokarm to tak zwana „siara”, szczególnie bogata w białka i odgrywająca bardzo ważną rolę w ochronie i dojrzewaniu układu pokarmowego dziecka, ponieważ pozwala dostarczyć dziecku „dobre” bakterie. Dodatkowo jest to pierwsze doświadczenie karmienia dla dziecka, bardzo ważne dla niego.

Pierwsze dni

Najprawdopodobniej zarówno pierwsze jak i następne karmienia nie będą przebiegały podręcznikowo. Trzeba się tego po prostu nauczyć, dlatego nie bój się prosić o pomoc położną, zadawaj pytania i dziel się wątpliwościami, które pojawiają się w Twojej głowie. Masz prawo czuć się lekko zagubiona, ale pamiętaj, że w tym momencie dajesz swojemu dziecku to, co niezbędne. Nie tylko je karmisz najlepiej jak tylko można, ale budujecie wzajemne poczucie bliskości i przywiązania.

Pierwsze porady

Po wyjściu ze szpitala możesz skorzystać z dodatkowej pomocy położnej laktacyjnej, która w warunkach domowych będzie obserwować, w jaki sposób karmisz dziecko i udzieli Ci dodatkowych wskazówek co do techniki i sposobu karmienia. Najważniejsze w tym procesie będą cierpliwość i przekonanie, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem odżywiania Twojego dziecka. Najlepszym, bo naprawdę dostarcza mu tego, co jest niezbędne.