Dbaj o mnie, mamo – pierwsza pielęgnacja noworodka

Ten pierwszy raz

Przygotowywałaś się do tego momentu kilka miesięcy. Przeszperałaś Internet, przeczytałaś kilka artykułów, obejrzałaś instruktażowe filmiki, pytałaś własną matkę i wzięłaś udział razem z tatą Twojego malucha w zajęciach szkoły rodzenia. Niby wszystko wiesz, ćwiczyliście na lalce w czasie zajęć i widziałaś, jak położna robi to dosłownie kilkoma ruchami, ale kiedy macie zrobić to sami z własnym, żywym dzieckiem, macie prawo czuć się nieco zdezorientowani. Pierwsza pielęgnacja noworodka może być trudna, ale jak wszystko jest kwestią doświadczenia. Wystarczy kilka lub kilkanaście razy i będziecie dla Waszego dziecka mistrzami w tej sztuce. Bo to właśnie Wy najlepiej poznacie jego potrzeby.

Sprzeczne informacje

Wokół kąpieli i przewijania noworodków narosło sporo mitów, a Internet pełen jest sprzecznych informacji. Dlatego najlepiej w przypadku zasadnych wątpliwości spytać położną lub lekarza, do których masz zaufanie. I najważniejsze – słuchaj przede wszystkim własnej intuicji i głosu swojego rozsądku. W końcu nasze matki i babki nie miały smartfonów, filmów instruktażowych na różnych portalach i całej biblioteki na temat pielęgnacji dzieci, a jednak doskonale sobie radziły. Choć na początku możesz mieć potrzebę konkretnej i fachowej wiedzy, sama odkryjesz, że po kilku razach dużo ważniejsze będzie wzajemne poznawanie się i wsłuchiwanie w potrzeby dziecka. Czyli to, co niezbędne.

Ogólne zasady

Oczywiście istnieje kilka ogólnych zasad, o których z pewnością słyszałaś na szkole rodzenia. Kąpiel powinna odbywać się w ciepłym miejscu, najlepiej w temperaturze powietrza 24-25°C, a temperatura wody powinna oscylować wokół 37°C. Dobrze mieć pod ręką wszystkie akcesoria, których będziecie używać, aby ruchy mogły być płynne i jednocześnie szybkie, aby skrócić do minimum czas ewentualnego wychłodzenia dziecka. Najlepiej używać małej wanienki, ponieważ noworodek nie potrzebuje tak dużo przestrzeni, aby korzystał z dużej wanny. Ważne, aby używać delikatnych kosmetyków dla niemowląt, które mają odpowiednie atesty i są dopuszczone do użytkowania od pierwszych dni życia. Odpowiednie podtrzymywanie dziecka tak, aby główka była oparta na nadgarstku, a dłoń podtrzymywała malca za bark i paszkę, na pewno jest ważne, ale za chwilę sami nabierzecie wprawy w odpowiednich chwytach.

Niezbędna jest czułość

Ogólne zasady nie są wyrocznią, bo sami najlepiej będziecie wiedzieli, jakie są upodobania Waszego dziecka. Nie mniej istotne będą Wasze preferencje i ta konfrontacja gustów będzie dla Was wspaniałą przygodą. Oczywiście na początku przyda się Wam podstawowa wiedza na temat pielęgnacji, która da Wam poczucie bezpieczeństwa. Najważniejsze jednak, że pielęgnacja noworodka nie jest jedynie zabiegiem higienicznym, ale przekazywaniem czułości, troski i miłości. Czyli pomaga przekazywać to, co niezbędne. I właśnie dlatego ostatecznie to bardzo indywidualna sprawa.