Mały Podróżnik – podróż z noworodkiem

Pierwsza podróż za wami

Kiedy opadnie pierwszy kurz i zaczniesz powoli przyzwyczajać się do zmian, które zaszły w Twoim życiu po pojawieniu się dziecka, z radością odkryjesz, że razem z nim możesz robić dokładnie to samo, co robiłaś wcześniej. Jedną z pierwszych takich rzeczy będzie podróżowanie. Co prawda, Twój Maluch pierwszą podróż zapewne ma już za sobą, bo jakoś musieliście się przetransportować ze szpitala do domu, ale prawdopodobnie było to dość szybkie pokonanie kilku kilometrów i poza specjalnym fotelikiem niczego do tej podróży nie przygotowaliście.

Teraz już łatwiej

Kiedyś pokutowało przekonanie, że w podróż należy się wybierać z większym dzieckiem i nie było to przekonanie zupełnie bezpodstawne, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość rzeczy, którą trzeba przewidzieć dla niemowlaka lub noworodka. Odpowiednia pielęgnacja, zapewnienie opieki, reakcja na zmieniające się warunki otoczenia, które dla małego dziecka mogą być trudniejsze do zniesienia, to tylko niektóre czynniki mające wpływ na podróż. Obecnie jednak podróżowanie stało się zdecydowanie dużo łatwiejsze ze względu na różne udogodnienia w postaci jednorazowych pieluszek lub chusteczek do pielęgnacji oraz całej masy innych gadżetów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem.

Nie ma więc wyraźnych przeciwwskazań do tego, aby podróżować z niemowlęciem lub nawet z noworodkiem. Trzeba tylko zapewnić mu to, co niezbędne i zadbać o jego specyficzne potrzeby. Najpierw musisz być pewna, że Twoje dziecko jest zdrowe, by w ogóle zacząć planować jakąkolwiek podróż. A reszta zależy już od czynników, takich jak: środek lokomocji, długość podróży czy pora roku. Na pewno przyda się  także odpowiednia doza zdrowego rozsądku i pamiętanie, że niemowlę ma specyficzne potrzeby, które właśnie Ty będziesz musiała zaspokoić.

Samochód pod specjalnym nadzorem

Najczęściej będziecie się zapewne poruszać samochodem. Poza sprawą zupełnie oczywistą, czyli obowiązkiem przewożenia dziecka w odpowiednim foteliku przystosowanym do jego wieku i ciężaru ciała , warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jeśli podróż jest dłuższa, lepiej wcześniej zaplanować odpowiednie przystanki w miejscach dla Ciebie komfortowych. Przewinięcie dziecka czy karmienie go piersią w czasie jazdy jest właściwie niemożliwe ze względu na konieczność stałego przebywania w foteliku. Ponadto dobrze byłoby, aby dziecko mogło zmieniać pozycję, gdyż długotrwałe przebywanie w foteliku może być dla niego po prostu niewygodne.

Uwaga na klimatyzację

Sprawa klimatyzacji dzieli lekarzy, ale najważniejsze, aby temperatura w samochodzie nie różniła się bardzo od tej na zewnątrz. Jeśli podróżujesz latem i masz tendencje do szybkiego schładzania wnętrza samochodu lub do jazdy z otwartymi oknami, będziesz musiała delikatnie zmienić swoje nawyki, bo takie zmiany temperatur są dla niemowlaka niebezpieczne. Podobnie zimą, jeśli już spokojnie wyruszycie w trasę i temperatura wewnątrz będzie odpowiednia, zmniejsz ilość ubrań, którą będzie miało na sobie Twoje dziecko, aby nie było mu za gorąco. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu dziecka, jeśli już jest nieco starsze i nie karmisz go wyłącznie piersią.

Jeśli podróż trwa trochę dłużej, można rozważyć jazdę nocą lub tak zaplanować trasę i przystanki, aby dziecko jak najdłużej spało w samochodzie. Na pewno podniesie to komfort Wasz i Małego Podróżnika. Zresztą sama na pewno szybko odkryjesz, co lubi, a czego nie lubi Twój malec i nauczysz się, o co musisz zadbać, aby przemieszczanie się było dla Was wszystkich przyjemnością.