Dalekie kraje – egzotyka z noworodkiem

Podróżować, zwiedzać świat…

Zwiedzanie ciekawych miejsc na świecie to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jakiej można się oddać. Na pewno pamiętasz swoje pierwsze dalekie wojaże i tę ciekawość, która pchała Cię do poznawania nowych krajów, nowych ludzi, często o odmiennym trybie życia i zainteresowaniach. Ciekawa była Europa, ta bliższa i nieco dalsza, ale jeszcze ciekawsze ze względu na swoją egzotykę były inne kraje, nieco dalej niż nasz kontynent.

Ale czy można?

Teraz, kiedy Twoja uwaga w dużej mierze skupia się na poznawaniu nowej osoby w Twoim życiu, pewnie zastanawiasz się, kiedy będziesz mogła pokazać Twojemu dziecku to, co już zobaczyłaś… Albo kiedy będzie możliwe wspólne odkrywanie zupełnie nowych lądów. Myślisz i nabierasz trochę wątpliwości. I nie są to generalnie wątpliwości zupełnie bezpodstawne, bo kraje o odmiennym klimacie to duże wyzwanie dla dorosłego człowieka, więc będzie też sporym dla malucha.

Nie wszyscy polecają

Akurat kwestia podróżowania z dzieckiem poniżej 2 drugiego roku życia do krajów tropikalnych jest bardzo kontrowersyjna i dzieli lekarzy, którzy w większości odradzają podróże z małymi dziećmi do miejsc, które znacząco różnią się klimatem oraz florą bakteryjną, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Związane jest to z ciągle kształtującym się układem odpornościowym dziecka, który cały czas jest w stanie adaptacji. Dodatkowo wiek dziecka wyklucza podanie niektórych szczepionek, które są obowiązkowe przy wyjeździe w egzotyczne kraje.

Indywidualna decyzja

Wszystko zależy oczywiście od Twojej czy Waszej determinacji, bo jeśli do tej pory byliście zapalonymi podróżnikami, to z pewnością i teraz będziecie chcieli podróżować w bardziej odległe zakątki globu. Pierwszą i najważniejszą rzeczą powinna być więc wizyta u pediatry i szczegółowa rozmowa na temat miejsca Waszej podróży, warunków, w jakich będziecie przebywać i czasu, który spędzicie w odległych krajach.

Jeśli jednak po rozmowie z pediatrą i rozważeniu wszystkich argumentów zdecydujecie się na wyjazd w egzotyczne kraje, warto sprawdzić, jak daleko będziecie mieli do najbliższej placówki medycznej oraz w ogóle jak wygląda służba zdrowia w danym miejscu, abyście byli pewni, że macie wszystko, co jest niezbędne dla Was w podróży.