Rowerem z małym dzieckiem

Kilka miesięcy później

Minęło kilka miesięcy od narodzin Twojego malucha. Wiesz już, co to znaczy budzić się w nocy, opiekować małym człowiekiem i czasem rezygnować z własnych planów. Wiesz jednak także, czym jest radość Twojego dziecka, jak wiele uczuć rodzi się w Tobie, kiedy widzisz uśmiech na jego twarzy lub słyszysz radosne kwilenie. Lubisz robić różne rzeczy razem z Twoim maluchem.

Rower dla wszystkich

Wróciłaś do rekreacyjnego uprawiania sportu, kiedy partner lub ktoś inny zajmuje się maleństwem. Jednak pogoda za oknem sprzyja temu, aby wybrać się na rowerową wycieczkę całą rodziną, dlatego właśnie poszukujesz rozwiązań, które umożliwią Ci podróżowanie rowerem wraz z Twoją pociechą. I nie chodzi tylko o weekendowe wypady nieco dalej, ale także o codzienne poruszanie się w najbliższej okolicy, kiedy nie chcesz używać samochodu ani komunikacji miejskiej, a piesze wędrówki bywają jednak trochę za dalekie.

Dostępne możliwości

Dobranie odpowiedniego rozwiązania do przewożenia dziecka zależy od jego wieku a także od dystansu i warunków, w jakich zamierzasz je przewozić. Do wyboru masz specjalną przyczepkę rowerową, fotelik zakładany z przodu lub z tyłu. Każda opcja ma swoje wady i zalety i od Ciebie zależy, który zestaw będzie odpowiedni.

Przyczepka

Przyczepka rowerowa sprawdza się świetnie w przypadku bardzo małych dzieci, które jeszcze nie siedzą i są zbyt młode, aby poradzić sobie z podróżą w foteliku rowerowym. Miejsca w przyczepce jest zazwyczaj dosyć nawet na dwoje dzieci. Dodatkowo ten środek lokomocji umożliwia swobodne spanie i naraża na mniejsze niebezpieczeństwo w przypadku drobnej kolizji. Ponadto chroni małego pasażera przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dając jednocześnie możliwość porządnego opatulenia malucha, jeśli będzie chłodno. Niewątpliwą wadą przyczepki będzie większe narażenie dziecka na wstrząsy oraz mniejsza zwrotność roweru wymuszona większą powierzchnią zajmowaną przez przyczepkę. Wtedy nawet nieco węziej rozstawione słupki na ścieżce rowerowej mogą stanowić wyzwanie. Poza tym sama przyczepka zajmuje sporo miejsca, które po prostu trzeba mieć, aby móc ją przechowywać w bezpiecznych warunkach.

Fotelik

Fotelik rowerowy może być montowany z tyłu lub z przodu. Przednie foteliki są przeznaczone dla dzieci do trzeciego roku życia i umożliwiają rodzicowi dużo większą kontrolę nad dzieckiem, które ma stale w zasięgu rąk i wzroku. Niestety w przypadku jakiegokolwiek zderzenia przodem – narażamy dziecko na większe niebezpieczeństwo. W ogóle używanie fotelików jest możliwe dopiero, kiedy dziecko stabilnie siedzi i jest w pełni przygotowane na amortyzowanie jazdy. Zalecenia różnią się i dolna granica wieku waha się pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia. Dużo zależy od poziomu rozwoju ruchowego dziecka i sama będziesz najlepiej wiedziała, czy to już czas na fotelik.

Montaż fotelika z tyłu umożliwia transport większego dziecka (nawet do 7 lat i 35 kg w zależności od poziomu przystosowania sprzętu) oraz pozwala na swobodniejszą jazdę nawet w ulicznym korku lub gdzieś za miastem, gdzie użycie przyczepki jest niemożliwe. Poza tym rower z fotelikiem zajmuje praktycznie tyle samo miejsca co sam rower, zarówno w domu jak i w biurze. Dziecko ma też zdecydowanie większe pole widzenia, co sprawi że podróż będzie dla niego po prostu ciekawsza. Jeśli jednak będzie chciało się zdrzemnąć, może to być problematyczne, bo fotelik tego typu nie jest przystosowany do spania.

Razem na szosie

Jazda rowerem jest przyjemnością, którą warto się dzielić i którą z powodzeniem można wykonywać razem z małym dzieckiem. Wszystko zależy od wieku dziecka i Twojej chęci wspólnego pokonywania kilometrów. Wystarczy po prostu wybrać odpowiednie rozwiązanie i zapewnić niezbędne akcesoria.