Zmęczenie w czasie połogu - jak sobie poradzić

Poród  i połóg

Punktem kulminacyjnym ciąży jest poród. W powszechnej opinii doświadczenie bardzo trudne związane z bólem i wysiłkiem. Każda mama w inny sposób pamięta te wyjątkowe chwile. Ból i wysiłek mijają dość szybko, jednak okres pełen wyzwań zaczyna się wraz z połogiem. Wtedy dopiero zmęczenie może dać się we znaki jak nigdy. I właśnie wtedy powinnaś przede wszystkim skupić się na tym, co niezbędne, czyli po prostu odpoczywać.

Sen

Najlepsza regeneracja następuje w czasie snu. To wtedy Twój organizm naprawia to, co wymaga regeneracji i naprawy. Dobrze byłoby spać bez przerwy około 7 – 8 godzin, jednak w Twojej obecnej sytuacji jest to w zasadzie niemożliwe. Dlatego warto pamiętać, że noworodek przesypia około 16 godzin na dobę, budząc się mniej więcej co 3 godziny. W okresie połogu po prostu śpij jak najwięcej wtedy, kiedy możesz. Zasypiaj razem z dzieckiem i łap cenne minuty i godziny odpoczynku zupełnie nie przejmując się, że czekają na Ciebie inne obowiązki. Teraz to Ty i Twoje samopoczucie są najważniejsze.

Dieta i aktywność

Obok snu postaw na zdrową dietę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Zbilansowane posiłki dostarczą Ci nie tylko odpowiednich substancji odżywczych, ale także ułatwią dojście do siebie po porodzie. Jeśli już poczujesz się na siłach, zadbaj o odpowiednią ilość umiarkowanego ruchu na świeżym powietrzu. Spacery z maluszkiem są ku temu doskonałą okazją. Połączenie diety i ruchu doda Ci energii i pomoże przetrwać ten trudny czas.

Wsparcie najbliższych

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci zorganizować najbliższe tygodnie w taki sposób, by skutecznie odpocząć, jeśli zaangażujesz w pozostałe obowiązki osoby z Twojego otoczenia, a w szczególności tatę maluszka. O tym, jak podzielić obowiązki, piszemy tutaj. Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego robić zupełnie sama, szczególnie teraz, kiedy powinnaś skupić się na nowym człowieku, który potrzebuje Cię dużo bardziej niż ktokolwiek inny.

Ciesz się życiem

Czas połogu może być trudny ze względu na silne zmęczenie, jednak stosując kilka wyżej opisanych sposobów możesz sprawić, że przejdziesz przez niego dużo łatwiej i będziesz w pełni cieszyć się z relacji ze swoim dzieckiem i byciem mamą.