Poczuj się świetnie

Zmęczenie

Uczuciem, które w dużej mierze może dominować w pierwszych tygodniach po porodzie, jest duże zmęczenie. Miesza się ono z falami radości, jakie wywołało pojawienie się nowego członka rodziny, jednak nie ma nic dziwnego w tym, że czasami nie masz po prostu siły się ruszyć. Dokonałaś w niedawnym czasie naprawdę dużego wysiłku, więc musisz zaakceptować fakt, że jesteś bardziej zmęczona i gorzej się czujesz. Dobra wiadomość jest taka, że nie będzie to trwało wiecznie i z czasem wszystko wróci do normy. A jeszcze lepsza, że jest kilka dość prostych sposobów, które pozwolą Ci przejść przez ten nieco trudniejszy okres i szybciej poczuć się świetnie.

Sporo snu

Przede wszystkim porządnie się wysypiaj. Taka rada może brzmi śmiesznie lub niedorzecznie, jeśli mówimy o sytuacji zajmowania się noworodkiem. Jasne, że raczej rzadkością są przespane noce, ale chodzi raczej o dostosowanie się do rytmu dziecka i przynajmniej w tym pierwszym okresie maksymalne wykorzystywanie czasu na sen. W pierwszych miesiącach życia dzieci śpią po kilkanaście godzin na dobę, więc śpij wtedy, kiedy śpi dziecko. Śpij tyle, ile potrzebujesz bez najmniejszych wyrzutów sumienia, bo cała masa spraw może spokojnie poczekać. Liczy się to, co niezbędne, a sen jest w tych pierwszych tygodniach bardzo ważny.

Wsparcie partnera

W czasie, kiedy Ty będziesz regenerowała siły, Twój partner może zająć się wszystkimi sprawami domowymi. Jego wsparcie w procesie dochodzenia do formy jest nieocenione, szczególnie jeśli nie ogranicza się do wsparcia emocjonalnego, ale wyraża się w konkretach typu: pranie, wyniesienie śmieci, zrobienie zakupów czy delikatny masaż.

Dieta i trochę ruchu

Odpowiednio zbilansowana dieta z pewnością pomoże Ci poczuć się świetnie. Organizm potrzebuje wielu mikroelementów, których powinnaś mu dostarczyć. Zresztą sam fakt, że jesz zdrowe i smaczne rzeczy pozytywnie wzmocni Twoją formę i samopoczucie. Dołącz do tego odrobinę ruchu na świeżym powietrzu i od razu poczujesz, jak przybywa Ci sił. Może to być po prostu nieco szybszy spacer lub marsz, na ile oczywiście pozwala Ci Twoje ciało. Pamiętaj o tym, co niezbędne – aby być dla siebie łagodną i wyrozumiałą w tym czasie.

Kosmetyczka i fryzjer

Na koniec nie zapominaj, że pewnie spory wpływ na to, jak się czujesz ma to, jak wyglądasz. I właśnie dlatego warto wyrwać się na godzinę do kosmetyczki lub fryzjera i mieć trochę czasu tylko dla siebie. Nowa lub tylko odświeżona fryzura będzie w stanie zdziałać cuda w tych pierwszych dniach i tygodniach, nawet jeśli zdecydowaną większość czasu spędzasz w domu. Najważniejsze, abyś sama odkryła własny zestaw rzeczy, które pomogą Ci szybciej znowu poczuć się świetnie. Bo często jest tak, że to małe rzeczy robią bardzo dużą różnicę.