Na zmęczenie – tata Malucha

Zmęczenie normalna rzecz

Długie miesiące radosnego oczekiwania za Wami. Jesteście już w powiększonym składzie i próbujecie się powoli w tej sytuacji odnaleźć. To z pewnością jedne z najszczęśliwszych chwil w Waszym życiu, ale też jedne z trudniejszych. Szybkość zmian, jakie zaszły w Waszym życiu, nowe obowiązki, konieczność szybkiego uczenia się umiejętności, o których mogliście nie mieć pojęcia – to wszystko sprawia, że macie prawo czuć się zmęczeni. I nie będzie przesadą stwierdzenie, że zmęczenie w największym stopniu dotyka Ciebie. W końcu to Ty masz za sobą ciążę, poród, najwięcej czasu spędzasz z dzieckiem i nawet jeśli tata mocno się angażuje i też bywa zmęczony, na pewno jego organizm nie przeszedł takiej rewolucji jak Twój.

Ale jest przecież tata

Dlatego właśnie w chwilach sporego zmęczenia musisz pamiętać, że nie jesteś w tej sytuacji sama. Bardzo ważne jest jasne komunikowanie, że potrzebujesz nieco czasu dla siebie. Spokojnie możesz zostawić nawet noworodka pod opieką taty i on sobie z tym świetnie poradzi, jeśli oczywiście mu na to pozwolisz. Nie ma nic dziwnego w tym, że czasem będziesz najzwyczajniej w świecie zmęczona i właśnie wtedy najlepszym sposobem na zmęczenie będzie tata.

Mów jasno

Ważne, abyś jasno mówiła, kiedy potrzebujesz większego zaangażowania ze strony partnera. Jednak równie istotne jest to, żebyś dopuściła w głowie myśl, że Twój mężczyzna spokojnie poradzi sobie z dzieckiem, będzie potrafił je przewinąć, usypiać czy spacerować z nim. Jeśli tylko odpuścisz wymagania wobec siebie i część obowiązków scedujesz na tatę, sama zauważysz, że już to pozwala złapać Ci głębszy oddech.

Korzystaj z czasu dla siebie

W jaki sposób wykorzystasz czas dla siebie – czy będzie to wizyta u kosmetyczki, lektura, oglądanie jakiegoś filmu czy po prostu drzemka – zależy tylko od Twoich upodobań. Z pewnością Twój partner, widząc Cię bardziej wypoczętą, sam będzie jeszcze bardziej zaangażowany w opiekę nad Waszą pociechą.

Jest pomoc

Pamiętaj, ze zawsze możesz liczyć na swojego partnera. Nawet jeśli macie dokładnie porozdzielane obowiązki i żyjecie w idealnym partnerstwie, mogą zdarzyć się słabsze dni i wtedy właśnie Twój partner może okazać się nieocenioną pomocą.

 

Więcej na temat podziału obowiązków piszemy w artykule „Mama na pełen etat”.